Select Page

Психологічна підтримка здобувачів. Розв’язання конфліктів.

 Психологічний супровід здобувачів вищої освіти у ЗВО – це система заходів направлених на діагностику та профілактику ймовірних соціальних та психологічних ситуацій, надання психологічної допомоги та підтримки.

Психологічна підтримка – це особливий простір, створений для самопізнання особистості, розкриття можливостей та ресурсів, допомоги та підтримки в складних життєвих ситуаціях.

Головним завданням психологічної підтримки є психологічний супровід освітнього процесу та реалізація низки заходів профілактичного, корекційного та навчально-просвітницького характеру.

У житті кожної людини бувають важкі моменти, кризові ситуації, коли гостро необхідна психологічна допомога і підтримка, яку може надати лише професійний психолог.

На кафедрі промислового маркетингу психологічний супровід здобувачів у процесі їх навчання та професійного становлення в університеті проводить кандидат психологічних наук, доцент Періг Ірина Мирославівна.

Здобувачі мають змогу звернутися за допомогою до психолога, надіславши особисте повідомлення на електронну адресу: irenpm79@gmail.com або зателефонувавши за номером: +380678470531.

У своїй роботі психолог керується «Етичним кодексом психолога», основні принципи якого – це прийняття унікальності і цінності кожної людини, індивідуальний підхід, повага та конфіденційність.

 Психологічні поради першокурсникам щодо адаптації до навчання у ТНТУ ім. І. Пулюя від кандидата психологічних наук, доцента Періг Ірини Мирославівни:

Будьте на позитиві. Позитивний погляд на світ допомагає подолати страх і зберегти мотивацію. У перші дні й, навіть, тижні навчання Ви можете відчувати розгубленість, труднощі, пов’язані з новими умовами організації навчання і побуту.

Ефективно організовуйте робочий день. Складіть оптимальний розпорядок дня, пам’ятаючи основне правило планування часу: 60:20:20

60% – запланована діяльність;

20% – непередбачена активність;

20% – спонтанна активність.

Отже, на роботу витрачається стільки часу, скільки його є у наявності. Знаходьте час для роботи, це – умова успіху. Знаходьте час для роздумів, це – джерело сили. Знаходьте час для гри, це – секрет молодості. Знаходьте час для читання, це – основа знань. Знаходьте час для дружби, це – умова щастя. Знаходьте час для мрії – це – шлях до зірок.

Одразу включайтеся, з головою поринайте у навчальний процес, щоб нічого не пропустити. Слід уже зараз зосередитися на успішному складанні першої сесії. Пам’ятайте, що підготовка до неї починається … з першого заняття! Перед черговою лекцією не лінуйся хоча б пробіжно переглянути конспект попередньої. Не соромтеся звернутись до викладача – краще, якщо ви запитаєте його зараз, ніж він потім – на іспиті. Читати літературу теж треба починати відразу.

На семінарах та практичних заняттях не відсиджуйтеся, а виявляйте свою активність – доповідайте, уточнюйте, запитуйте, вчасно виконуйте отримане завдання.

Система вузівського навчання вимагає від студентів більшої самостійності у плануванні та організації власної діяльності. Вчорашньому школяреві зробити це буває дуже нелегко: якщо у школі щоденний контроль із боку вчителя змушував постійно й систематично готуватися до занять, то у вищому навчальному закладі рівень щоденного контролю зменшується. З’являється певна свобода дій, але цією свободою потрібно вірно скористатися, уміти вирізнити суттєве від другорядного. На жаль, через відсутність навичок самоорганізації, уміння розпоряджатися власним часом над першокурсником висить загроза пропуску занять, неуспішності в навчанні. Тому важливо планувати власну діяльність, намічаючи довгострокові плани на семестр, короткострокові плани на тиждень та найближчі плани на день.

Якомога швидше навчися конспектувати лекції. Це нескладно, головне – розробити систему символів і зрозумілих тобі скорочень. Усі символи разом з розшифровкою запиши на зворотному боці обкладинки зошита. Конспектуючи, не економте на папері. Залишайте в зошиті поля для додаткових нотаток. Пам’ятайте, що лекція не диктант, тому не потрібно записувати за лектором слово в слово. Записуйте лекцію у вигляді тез. Не переймайтесь, якщо у вас не відразу буде виходити. Ведення конспекту – особлива наука, що вимагає тренування.

Студентські роки – це унікальна можливість розширити свій кругозір, потурбуватися про власне духовне, культурне зростання. Беріть активну участь у суспільному житті студентської групи, навчального закладу – в такий спосіб Ви матимете можливість долучитися до лав активної молоді закладу. Налагодити ефективну взаємодію, приємне спілкування з одногрупниками та новими друзями вам допоможе доброзичливість, відкритість, прагнення прийти на допомогу, небайдужість до життя оточуючих. Крім спілкування зі «шкільними» друзями намагайтеся знаходити нових друзів за інтересами (спорт, музика, книги, інші захоплення). Для того, щоб подобатися людям, потрібно щиро цікавитися ними.

Водночас уникайте спілкування із «сумнівними» компаніями, які часто характеризуються асоціальними проявами (вживанням алкоголю, наркотиків, хуліганством тощо). Перебування у такому «товаристві» не допоможе вам реалізувати високі життєві цілі, досягнути успіху, стати професіоналом.

Особливим процес адаптації до навчання у вищому навчальному закладі є для першокурсників, які приїхали на навчання з інших міст, районів: змінюється темпоритм, умови проживання, коло друзів, знайомих тощо. Важливо пам’ятати, що новий етап життя приносить та розкриває нові можливості для професійного, особистісного зростання, відкриває нові горизонти взаємодії та спілкування з новими друзями.

Все-таки, переміни в житті потрібні і важливі для нашого здоров’я та благополуччя. І це варто цінувати! Пам’ятайте про те, що ви не самотні і в будь-який момент можете звернутися за мудрою порадою до адміністрації навчального закладу, куратора, викладачів, психолога. Вони обов’язково допоможуть у вирішенні того чи іншого запитання.

Радійте! Студентське життя буває один раз в житті, і воно неповторне!

Студентські роки минають швидко, потурбуйтесь про те, щоб Вам було що згадати.

І головне – при труднощах не впадайте у відчай. Не нарікайте, а подумайте, що Ви можете зробити, щоб достойно вийти зі скрутної ситуації і не допустити її повторення. Студентські роки – це ще й життєве загартування, неповторний особистий досвід. Успіхів Вам у всьому.

Усім, хто прийшов здобувати знання, бажаю досягти своєї мети у житті, знайти взаєморозуміння з викладачами, зустріти добрих і надійних друзів.

Конфлікти. Вирішення конфліктів.

Проблема конфлікту та його вирішення завжди актуальна для будь-якого суспільства. На жаль, конфлікт – це реальність, з якою ми зіштовхуємося майже щодня. Зокрема у студентському колективі налагодження дружніх взаємовідносин та толерантне вирішення конфліктних ситуацій є важливим для формування подальших професійних відносин.

Конфлікт – це зіткнення протилежних інтересів чи поглядів, що визначає зміст конфліктної ситуації. При цьому остання є типовим явищем для процесу, учасники якого працюють для досягнення єдиної мети. Вона зазвичай виникає через різні точки зору, різні погляди на розв’язання проблеми та досягнення якнайкращого результату.

Проблеми різних видів конфліктів мають складний характер, охоплюють усі сторони буття людини. Всі види конфліктів у студентів протягом навчання у вузі охоплюють ряд життєвих сфер особистості, це є невід’ємною частиною життя та важливим фактором для подолання життєвих труднощів. Будь-який конфлікт виникає не миттєво, причини його накопичуються і зріють іноді протягом досить довгого часу. Розвиток особи неможливий без подолання внутрішніх суперечностей, розв’язання психологічних конфліктів. Стратегія вирішення конфлікту залежить від суб’єктивного визначення ситуації. Конфлікт може сприйматись як підстава для вирішення протиріччя і в цьому випадку ведеться пошук конструктивної поведінки, направленої на вирішення конфлікту. Якщо ж конфлікт сприймається і оцінюється як загроза тоді людина веде пошук зняття емоційної напруженності, що виникає при конфлікті по типу психологічного захисту.

Способи вирішення конфлікту:

– вирішення проблеми, що стала причиною його виникнення;

– компроміс, що базується на взаємних розумних поступках;

– поступове згладжування протиріч;

– відсторонення конфліктуючих від безпосереднього спілкування на певний час, повне припинення стосунків між ними.

Існують досить прості, але ефективні правила поведінки, за допомогою яких ви зможете попередити або не провокувати конфлікт:

– при поганому настрої чи в момент роздратування обмежте спілкування;

– якщо відчуваєте, що зустріч із людиною чи ситуація можуть викликати у вас роздратування, завчасно підготуйтесь до такого контакту;

– керуйтеся здоровим глуздом і завжди обирайте розумну лінію поведінки;

– ваші слова та дії мають бути правомірними і зрозумілими для оточуючих;

– не прагніть принизити співбесідника, бо в цьому випадку дуже велика ймовірність отримати зворотну реакцію;

–  не наполягайте на тому, чого людина безсумнівно не може виконати;

– розвивайте емпатію – здатність зрозуміти емоційний стан іншої людини за допомогою співпереживання; вміння прислухатися та відчути внутрішній світ іншого.

Колектив кафедри промислового маркетингу запрошує Вас до конструктивного вирішення та розв’язання конфліктів!

 Бажаємо усім Вам міцного всебічного фізичного, психічного, духовного і соціального здоров`я!